O przedszkolu

M2

Niepubliczny Integracyjny Punkt Przedszkolny Mokronosek 2 jest drugą placówką oświatową prowadzoną przez Bohdana Tomaszewskiego. Doświadczenie i efekty pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz terapeutycznej Przedszkola Mokronosek w Mokronosie Górnym, pomysł na oferowanie szerszego zakresu fachowej pomocy dzieciom dysfunkcyjnym, były początkiem Mokronoska 2. Niezwykłym zbiegiem okoliczności jest także nazwa: Mokronosek 2 mieści się na Oporowie, przy ul. Mokronoskiej 2a we Wrocławiu, a Mokronosek 1 w Mokronosie Górnym przy ul. Wrocławskiej 22.

Już za drzwiami placówki witają nas dwie kolorowe, drewniane lokomotywy: Pluszakowo i Biblioteczka, skąd można pożyczyć pluszaka lub książkę i potem odłożyć dla innych chętnych dzieci. W obszernym holu wejściowym znajduje się szatnia dla dzieci i dwa gabinety terapeutyczne. Tam, o określonych porach, zajęcia indywidualne prowadzą specjaliści: neurologopeda, psycholog, pedagog specjalny, rehabilitant, fizjoterapeuta, surdopedagog.

M2

Specjaliści dysponują szerokim zapleczem diagnostycznym, aby wspierać rodziców i służyć pomocą przy rozpoznawaniu problemów, a potem prowadzeniu terapii. Współpracują też z pedagogami i psychologami poradni psychologiczno – pedagogicznych.

Jednym z najważniejszych przestrzeni Mokronoska 2 jest jadalnia z własną kuchnią, gdzie przygotowywane są pyszne posiłki, zgodnie z piramidą żywienia: mało słone, mało słodkie, wzbogacane świeżymi warzywami, owocami, rozmaitymi zbożami i ziołami. Jest to też zaczarowane miejsce, w którym powstają: owocowe sałatki, kolorowe kanapki, aromatyczne pierniczki, a wszystko przygotowywane przez dzieci w ramach zajęć kulinarnych. Panie kucharki są gotowe współpracować z rodzicami, których dzieci potrzebują specjalnej diety.

Mokronosek 2 dysponuje pięcioma przestronnymi salami dla dzieci, gdzie zaletami są funkcjonalne mebelki, dużo miejsca do nauki i zabawy oraz oszklone witryny, dające obfitość dziennego światła. Każda integracyjna grupa przedszkolna prowadzona jest przez dwie wykwalifikowane panie (nauczycielkę prowadzącą i nauczycielkę wspomagającą). Wśród dzieci zdrowych bawią się i uczą dzieci z różnymi dysfunkcjami (autyzm, asperger, niedosłuch, porażenie dziecięce, zespół downa, inne). Każda grupa przedszkolna pracuje zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego i wytycznymi ustawy o systemie oświaty, pod nadzorem pedagogicznym Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

Atutem tego miejsca jest duża sala gimnastyczna, której część wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt do terapii Integracji Sensorycznej. Tu diagnozę i zajęcia dla dzieci zdrowych i chorych prowadzi czterech terapeutów SI. W sali gimnastycznej odbywają się też raz w tygodniu zajęcia judo, tenisa i inne zajęcia sportowe. Basen z kulkami jest dla wszystkich przedszkolaków częstą popołudniową przyjemnością, a przy okazji wzmacnia mięśnie i kształtuje świadomość własnego ciała, zmysł równowagi i koncentracji. Raz w tygodniu chętne dzieci mogą korzystać z lekcji pływania w szkole pływania Redeco.

M2

To wszystko, w połączeniu z już funkcjonującymi zajęciami: języka angielskiego, rytmiki, chefika, glinolandii, warsztatów teatralnych, jazdy na kucykach, koncertami Dziadka Bacha, wyjazdami na Białe Przedszkole, do teatru, muzeum, na koncerty i festiwale oraz udział dzieci w wielu konkursach, stanowi obraz Mokronoska 2. A warsztaty kreatywności metodą scrapbookingu dwa razy w roku to dowód, że w przedszkolu mogą bawić się i uczyć także dorośli. Bo Mokronosek 2 to miejsce, w którym każdy nowy dzień to nowa nauka i doświadczenie, także dla mnie.

Violetta Japa