Glinolandia

glino1

Dekoracyjne przedmioty ulepione z gliny i wypalane w piecu zdobią całe przedszkole Mokronosek. Miseczki, kwiaty, figurki to także doskonałe prezenty dla rodziców i dziadków.

Instruktorki Glinolandii, specjalistki z dziedziny plastyki i archeologii, na zajęciach z dziećmi wykorzystują profesjonalne materiały i narzędzia. Takie same, jakimi posługują się artyści – rzeźbiarze. Zajęcia prowadzone są na zasadzie doskonałej stymulującej zabawy wpływającej na: rozwój zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz spostrzegawczości i pomysłowości przy projektowaniu kompozycji przestrzennej.

Glinolandia dla dzieci – korzyści:

  • uczą organizacji i planowania
  • rozwijają kreatywność
  • kształtują poczucie odpowiedzialności za wykonany przedmiot
  • usprawniają, a nawet rehabilitują dłonie.

Glina jest materiałem, który fantastycznie rozwija zdolności plastyczne, rozbudza wrażliwość artystyczną i zapał twórczy. Lepienie z gliny i obserwowanie krok po kroku, jak powstają dekoracyjne i użytkowe ceramiczne przedmioty, to dla mokronoskowych przedszkolaków duża satysfakcja i radość. Zapoznając dzieci z dziedziną ceramiki, staramy się pobudzać w nich radość z tworzenia rzeczy pięknych i niepowtarzalnych.

Zajęcia ceramiczne Glinolandia mają również właściwości terapeutyczne. Na dzieci mające problemy z nadpobudliwością działa uspokajająco, niweluje napięcia, uczy koncentracji uwagi, daje możliwość wyładowania się i rozwija cierpliwość. Dzieciom nieśmiałym natomiast pozwala otworzyć się, wyrazić emocje, a dzięki pracy w grupie daje możliwość nawiązania przyjaźni i współdziałania z rówieśnikami.

Praca z gliną rozwija aktywność dziecka, kształtuje wyobraźnię oraz podnosi wrażliwość estetyczną. Wpływa na rozwój umiejętności manualnych. To nie tylko zabawa, ale również praca motoryki małej, która daje doskonałe przygotowanie grafomotoryczne dziecka. Stopniowo uwidaczniać się to będzie w szkole podstawowej, podczas nauki pisania- niweluje oznaki dysgrafii. Zmusza je nie tyko do wysiłku fizycznego, ale także umysłowego.

Na zajęcia Glinolandii często trafiają dzieci z orzeczeniami lekarskimi i jako formę głównej terapii lekarze zalecają właśnie pracę z gliną.