Judo

judo

Czym jest judo?

Historia – Ju-Do (droga do zwinności), sztuka walki opracowana w Japonii, obecnie znana jako sport olimpijski. Początki dyscypliny sięgają 1882 roku. Nowy system samoobrony powstał w oparciu o ju-jitsu i sumo. Judo zadebiutowało na Igrzyskach Olimpijskich w 1964 roku w Tokio. Judo jako sport ćwiczy się w blisko 200 krajach na całym świecie. Judo jest popularne w Europie – szczególnie we Francji, gdzie poprzedni minister sportu David Duillet, był złotym medalistą olimpijskim i wielokrotnym mistrzem świata.

Filozofiawedług Jigoro Kano – twórcy judo – jest to droga wszechstronnej edukacji fizycznej i psychicznej. W Japonii i Korei judo jest w programie nauczania jako elementarny zestaw ćwiczeń z zakresu wychowania fizycznego.

Podstawowe zasady:

  • Minimum wysiłku – maksimum efektu
  • Ustąp, a zwyciężysz
  • Współpracuj z partnerem w czasie ćwiczeń, w celu podniesienia umiejętności

Opis zajęć

Judo FUN (wiek 3-6 lat) – program ćwiczeń ruchowych stosowany u dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia z zakresu tej dyscypliny sportu prowadzone są w wielu przedszkolach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W ramach systemu „Judo FUN” dzieci uczestniczą w grach i zabawach ruchowych na macie, aby poprzez liczne ćwiczenia nabierać sprawności  fizycznej i stymulować prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny. Regularne ćwiczenia niwelują wady postawy, dzieci poznają swoje ciało i potrafią nad nim panować. Wykonując różnorodne ćwiczenia, mali adepci judo stają się bardziej odważni i asertywni.

„Judo FUN” jest pomocne w rozładowaniu energii u przedszkolaków.  Zajęcia prowadzone są na specjalnej macie typu puzzle w kierunku eliminacji jakichkolwiek kontuzji. Jednym z podstawowych celów judo dla przedszkolaków jest nauka tzw. sztuki miękkiego upadania, umiejętności niezbędnej u dzieci i u dorosłych. Wiedza na temat specyficznego ułożenia ciała w czasie upadku eliminuje ryzyko wypadków.

„Judo FUN” uczy samodyscypliny, współpracy z partnerem, odwagi i szacunku dla drugiej osoby.