Kucyki

m2-koniki

Przejażdżki i zajęcia rehabilitacyjne na kucykach (hipoterapia dla dzieci) odbywają się kilka razy w tygodniu. Zależnie od pogody – od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Korzystając ze świeżego powietrza i w otoczeniu zieleni pięknego ogrodu cieszą się z kontaktu z naturą, a przy okazji korygują wady postawy.

Nasze kucyki, Basia i jej siostra Barbórka, są kucami szetlandzkimi. Te niewielkie wzrostem koniki ujmują wszystkich swoim spokojem, cierpliwością i przyjaznym usposobieniem. Są niebywałymi pieszczochami i łasuchami, a ich ulubionymi przysmakami są jabłka i marchewki. Dzieci zawsze o tym pamiętają i przynoszą konikom smakołyki, które po skończonych zajęciach wspólnie dajemy Basi i Barbórce.

Zajęcia prowadzi instruktorka z wieloletnim doświadczeniem. Kiedyś zawodniczo uprawiała skoki przez przeszkody, dziś jako fizjoterapeuta ukończyła specjalizacje z hipoterapii.

W przedszkolu prowadzimy także zajęcia z hipoterapii dla dzieci, podczas których przedszkolaki korzystają z terapeutycznego działania jazdy na koniu. Zajęcia rehabilitacyjne trwają ok. 15-20 minut i są indywidualnie dopasowane do każdego dziecka. W utrzymaniu równowagi na koniu pomaga małemu jeźdźcowi pas do hipoterapii, podczas zajęć tych nie korzystamy bowiem z tradycyjnego siodła.

Hipoterapia dla dzieci jest formą rehabilitacji. Oddziałuje ona psychoruchowo i sensorycznie (poprzez zmysły dziecka).

Hipoterapia dla dzieci – korzyści:

  • pomaga w korygowaniu postawy
  • wzmacnia koordynację
  • wspomaga rozwój psychoruchowy
  • reguluje napięcie mięśniowe
  • doskonali równowagę
  • zwiększa poczucie własnej wartości

Szczególnie dbamy o bezpieczeństwo w trakcie zajęć hipoterapeutycznych oraz zajęć nauki jazdy konnej. Dzieci zawsze jeżdżą na koniku w toczku, czyli specjalnie przeznaczonym do jazdy konnej kasku. Wsiadają na konia samodzielnie lub z pomocą specjalnie do tego przeznaczonych schodków. Jadąc trzymają wodze i uczą się prawidłowej postawy w siodle. Przejażdżki te oswajają małych jeźdźców z konikami, a może w przyszłości zaowocują jeździeckimi zainteresowaniami i pasjami?